If it’s literally a waste product, I don’t see why that should matter. The costs should just be for processing and transportation, which would also apply to ordinary milk? Yet in my area whey protein powder costs about 30x as much as milk per unit weight.
If it’s literally a waste product, I don’t see why that should matter. The costs should just be for processing and transportation, which would also apply to ordinary milk? Yet in my area whey protein powder costs about 30x as much as milk per unit weight.