If it’s literally a waste product, I don’t see why that should matter. The costs should just be for processing and transportation, which would also apply to ordinary milk? Yet in my area whey protein powder costs about 30x as much as milk per unit weight.
If what you’re saying is true, why is whey protein so expensive?
Isn’t it one of the cheapest forms of protein?
If it’s literally a waste product, I don’t see why that should matter. The costs should just be for processing and transportation, which would also apply to ordinary milk? Yet in my area whey protein powder costs about 30x as much as milk per unit weight.
My quick guess is that turning something from a “waste product” to a “certified-safe supplement for human consumption” is still costly.